Sv. Serafím Sarovský (2)

Veľkost cena
malá33,00 €
stredná45,00 €
veľká50,00 €
Reprodukcia Ikony prepodobného sv. Serafíma Sarovského, 19.st. (Rusko). Originál ikony sa nachádza v Expozícii originálnych ikon v Žiline - www.ikony.hour.sk.

Reprodukcia je vyrobená autorskou technikou v dielni Sv. Antona. Na drevený podklad (MDF doska) s levkasom (prírodné lepidlo na kriedovej báze) je nanesená ikona z kvalitného foto papiera. Ikona je ručne dozdobená s použitím zlatého prášku a akrylových farieb. Ikona je prelakovaná. Na zadnej strane je ikona opatrená certifikátom a voskovou pečaťou Ikonopiseckej dielne sv. Antona s háčikom na zavesenie.

Ikona je v troch rozmeroch (výška-šírka-hrúbka)
Malý rozmer - 23 x 17 x 2 cm
Stredný rozmer -33 x 23 x 2 cm
Veľký rozmer - 47 x 33 x 2 cm

Ikona zobrazuje prepodobného Serafima (Ohnivý) Sarovského Divotvorcu v stoji pri modlitbe. Pravou rukou udeľuje požehnanie. V ľavej ruke má modlitbovú šnúru – čotky, pomocou ktorej sa modlí Ježišovu modlitbu: „Pane Ježišu Kriste, synu Boží, zmiluj sa nad mnou hriešnym“. Za jeho života i po jeho smrti sa udialo množstvo zázračných uzdravení a iných zázrakov, preto má za menom prídavok Čudotvotec – Divotvorca. Prepodobný je u gréckokatolíkov a pravoslávnych veriacich označenie svätého, ktorý sa vyznačoval svätým a asketickým životom. Samotné pomenovanie prepodobný označuje že ide o človeka, ktorý sa vo svojom kresťanskom živote (v čnostiach a pod.) veľmi podobal Kristovi – bol mu veľmi podobný. Jeho tvár je plná lásky a milosrdenstva. Oči pozerajú do budúcnosti. Mal dar proroctva a dar nazerania do ľudského srdca.
Svätý Serafim Sarovský žil v 18. a 19. storočí a zachovalo sa o ňom veľa overených informácii. Je veľmi obľúbeným svätcom ako na Východe, tak aj v západnej cirkvi. Ján Pavol II ho označil za rovného západným mystikom katolíckej cirkvi a za významného ekumenického svätca. Bol obdarený mnohými milosťami a mal mimoriadne mystické zážitky. Dvanásť krát sa mu zjavila Panna Mária a aspoň štyri krát ho zázračne uzdravila. Zomrel v kľačiacej modlitebnej polohe pred ikonou Matka Božia Radosť Všetkých Radostí.