Mandylion - motív 3

Veľkost cena
malá23,00 €
stredná32,00 €
veľká45,00 €
Reprodukcia Ikony Mandylion (motív 3).
Originál ikony sa nachádza v Expozícii originálnych ikon v Žiline - www.ikony.hour.sk.

Reprodukcia ikony je vyrobená v dielni Romaniv art autorskou technikou – levkas na masívnom dreve. S háčikom na zavesenie.
Ikona je v troch rozmeroch (výška-šírka-hrúbka)
Malý rozmer - 18 x 15 x 2 cm
Stredný rozmer -25 x 20 x 2 cm
Veľký rozmer - 38 x 30 x 3 cm

Ikonografia: Mandylion je obraz Krista, ktorý poznáme aj pod názvom Veronikon (Vera ikon-pravý obraz) či Obraz Spasiteľa neutvorený rukou (Spas nerukotvornyj). Tento obraz vznikol podľa západnej tradície otlačením svätej Kristovej tváre na krížovej ceste do ručníka, ktorý Mu podala žena, ktorá sa odvtedy volá Veronika. A podľa východnej cirkevnej tradície si otlačil Kristus svoju svätú tvár do maliarskeho plátna a tento obraz poslal kráľovi Agbarovi do Edessy, aby sa uzdravil z nevyliečiteľnej choroby. Čo sa aj stalo. Z Edessy sa obraz dostal do Konštantínopolu, kde dlho visel nad hlavnou bránou. Každý kto vstupoval do mesta sa symbolicky očisťoval a uzdravoval prejdením popod obraz. Počas križiackych výprav sa obraz vraj potopil na jednej z lodí smerujúcich do Benátok.
Na ikone je zobrazená šatka s Kristovou tvárou, ktorú rozprestierajú anjeli. Kristus má zobrazenú len tvár a vlasy. V dolnej časti, v troch kruhoch sa nachádzajú spomínané tradície - teda odovzdanie šatky kráľovi Abgarovi, Manydylion zavesený nad bránami Konštantínopola a v treťom kruhu je stretnutie Krista s Veronikou na krížovej ceste. Tým táto ikona v sebe jedinečne spája tradíciu východu i západu.