sv. Jaroslav

Veľkost cena
23 x 11 x 2 cm32,00 €
Sv. Jaroslav (+ 1054)
knieža kyjevské
význam mena: staroslovanske meno s významom slávny silou, bujarosťou alebo oslavujúci jar, jarosť alebo staroslovanské meno, pochádzajúce z prekladu latinského Veriánus – jarný

sviatky v cirkevnom kalendári:
Svätec tohto mena sa nachádza v ruskej Pravoslávnej cirkvi – Jaroslav, kyjevské knieža, ktorý sa pričinil o posilnenie kresťanstva vo svojej krajine - Kyjevskej Rusi. Pravoslávna cirkev si uctieva jeho pamiatku v Rusku 21. mája podľa Juliánskeho kalendára.

Svätec tohto mena sa nachádza aj v rímskom kalendári ako sv. Veriánus, mučeník (v preklade - jarný). Veriánus bol vznešený Riman, žil v čase pápeža Kornélia (251 - 252), viedol čnostný život, dal sa pokrstiť kňazom Timotejom. Keď sa o tom dozvedel cisársky námestník Valérius, obvinil ho na súde a chcel ho odvrátiť od kresťanstva, čo sa mu nepodarilo. Dal ho uväzniť a poslal ho do mesta Centumellaae vkraji Tuscia, aby ho správca krajiny Promotus priviedol k zrieknutiu sa kresťanstva. Ten márne Veriána nútil obetovať modlám. Dal ho mučiť a nakoniec ho popravili sekerou. Telo hodili do mora. Čoskoro ho našiel kresťan Adeodatus a neďaleko popraviska ho pochoval.

sviatok mena v občianskom kalendári: 27. apríl

Podrobnosti o produkte:
Meninová ikona svätca - nebeského patróna. Veľký výber mien svätcov. Reprodukcie ikon sú štylizované, ručne dotvorené s čiastočným využitím akrylových farieb, akrylového gélu a maliarskeho laku. Drevený podklad je tónovaný a lakovaný, vyrobený z materiálu odolnému voči vlhkosti. S háčikom na zavesenie.
Rozmer 23 x 11 x 2 cm