sv. Marína

Veľkost cena
23 x 11 x 2 cm32,00 €
sv. veľkomučenica Marína (Margaréta) z Antiochie, panna a mučenica

význam mena: z latinského "morská"

sviatok v cirkevnom kalendári: 17. júl
sviatok mena v občianskom kalendári: Marína 8. december, Margaréta 10. jún

sv. Marína (Margaréta) z Antiochie, panna a mučenica. Životný príbeh panny a mučenice Maríny (Margaréty) nie je možné do detailov rekonštruovať. Bola zrejme dcérou pohanského kňaza. Matka jej zomrela, keď mala asi päť rokov. Vychovávala ju istá zbožná žena, ktorá ju viedla ku kresťanstvu. Sama sa zasvätila Bohu a chcela žiť ako panna. Keď sa to dozvedel jej otec, zriekol sa jej a nechcel ju viac vidieť.
Marína (Margaréta) bola krásnou mladou dievčinou. Pásavala ovce svojej vychovávateľky. Všimol si ju rímsky prefekt Olybrius. Chcel, aby sa stala jeho ženou. Ona ho odmietala. Keď sa dozvedel, že je kresťankou, rozhnevaný ju dal zatknúť a vyzval ju, aby sa klaňala pohanským bohom. Keď to odmietla, dal ju mučiť. Železným hrebeňom jej trhali telo, fakľami ju opaľovali a potom ju vrhli do väzenia. Po mučení sa jej rany zázračne hojili. Znova a znova ju mučili. Vo väzení sa jej zjavil diabol v podobe draka a zvíjal sa okolo nej, aby ju pohltil. Ona ho krížom zahnala. Keď ľudia videli jej mučeníctvo a zázraky, mnohí sa obrátili a dali sa pokrstiť. Nakoniec ju dal prefekt sťať.
Marína (Margaréta) oddávna patrila medzi 14 pomocníkov v núdzi.
(pozri: http://www.zivotopisysvatych.sk)

Podrobnosti o produkte:
Meninová ikona svätca - nebeského patróna. Veľký výber mien svätcov. Reprodukcie ikon sú štylizované, ručne dotvorené s čiastočným využitím akrylových farieb, akrylového gélu a maliarskeho laku. Drevený podklad je tónovaný a lakovaný, vyrobený z materiálu odolnému voči vlhkosti.
Rozmer 23 x 11 x 2 cm