sv. Tatiana

Veľkost cena
23 x 11 x 2 cm32,00 €
Svätá mučenica Tatiana.

význam mena: ž. z rus., tam z lat. Tatianus patriaci do rím. rodu Tatiovcov (Tatius asi z gréc. tattó ustanovovať, rozdeľovať), rus. Taťjana

sviatok v cirkevnom kalendári: 12. január
sviatok mena v občianskom kalendári: 1. február

Svätá Tatiana bola rimanka. Uctievala sa ako rímska mučenica z čias prenasledovania počas vlády cisára Alexandra Severa (222 – 235). O jej živote nemáme historicky spoľahlivé správy. Jestvuje grécky životopis zo 7. storočia, podľa ktorého počas prenasledovania kresťanov nútili Tatianu, aby priniesla obetu bohu Apolónovi. Údajne na jej modlitbu sa zrútil pohanský chrám a pod jeho zrúcaninami zahynuli Apolónovi kňazi. To isté sa vraj opakovalo v chráme bohyne Artemis. Preto sudca odsúdil neoblomnú vyznávačku na ťažké muky a napokon ju sťali. Úcta sv. Tatiany sa rozšírila viac na kresťanskom Východe, najmä v Rusku, kde pomerne veľa žien a dievčat nosí meno tejto svätice. Mužská podoba tohto mena je spojená v Rímskom martyrológiu so sv. Tatiánom mučeníkom (16. marec) a tiež s ďalším mučeníkom tohto mena (19. júl).

Podrobnosti o produkte:
Meninová ikona svätca - nebeského patróna. Veľký výber mien svätcov. Reprodukcie ikon sú štylizované, ručne dotvorené s čiastočným využitím akrylových farieb, akrylového gélu a maliarskeho laku. Drevený podklad je tónovaný a lakovaný, vyrobený z materiálu odolnému voči vlhkosti.
Rozmer 23 x 11 x 2 cm