sv. Ľudmila

Veľkost cena
23 x 11 x 2 cm26,50 €
Sv. Ľudmila, kňažná, mučenica

význam mena: ženské slovanské meno s pôvodným významom ľudu milá alebo milujúca ľud.
čes. Ludmila, Lidmila, maď. Ludmilla, rus. Ľudmila, dom. Ľuda, Ľudina

sviatok v cirkevnom kalendári: 16. september
sviatok mena v občianskom kalendári: 16. september

Podrobnosti o produkte:
Meninová ikona svätca - nebeského patróna. Veľký výber mien svätcov. Reprodukcie ikon sú štylizované, ručne dotvorené s čiastočným využitím akrylových farieb, akrylového gélu a maliarskeho laku. Drevený podklad je tónovaný a lakovaný, vyrobený z materiálu odolnému voči vlhkosti.
Rozmer 23 x 11 x 2 cm

Životopis: Sv. Ľudmila sa narodila okolo roku 860. Asi v roku 873 sa Ľudmila vydala za české knieža Bořivoja I. z roku Přemyslovcov. Obaja boli pohania. Spolu mali troch synov a tri dcéry. Podľa prameňov v roku 874 navštívil Bořivoj kráľa Svätopluka na Velehrade. Tam sa stretol so sv. Metodom, ktorý ho poučil o kresťanskej viera a pokrstil aj s jeho družinou. Pri návrate do Čiech Bořivoj zobral so sebou aj Metodovho žiaka kňaza Pavla Kaicha, aby slovanskou rečou ohlasoval Božie slovo. On (alebo sv. Metod) pravdepodobne pokrstil Ľudmilu, ktorá sa stala veľmi horlivou a nábožnou kresťanskou ženou. Rada sa modlila, počúvala Božie slovo, pomáhala chudobným a trpiacim. Spolu so svojím manželom dali postaviť viacero chrámov a všade sa snažili pomáhať.
Asi v roku 894 Ľudmila ovdovela. Svojim synom pomáhala pri správe krajiny. Jej nevesta ju nenávidela a nechala starú Ľudmilu zaškrtiť. Najala dvoch zemanov, Ťunu a Gomona, ktorí v noci 15. septembra 921 vnikli so skupinou ozbrojencov do tetínskeho hradu a Ľudmilu zaškrtili jej vlastným závojom. Jej telo ľudia pochovali pri hrade Tetín. Na jej hrobe sa stalo veľa zázrakov. Keď sa ujal vlády Václav, dal v Prahe postaviť chrám sv. Juraja a 21. októbra 925 dal do neho preniesť pozostatky svojej starej matky.