sv. Xénia (Oxana)

Veľkost cena
23 x 11 x 2 cm26,50 €
Sv. Xénia Rímska, prepodobná matka

význam mena: ženské meno Xénia má grécky pôvod a význam mena je "pohostinná". Nositeľky tohto zriedkavého mena oslovujeme Xeňa, Xeni, Xenička. Ženské meno Oxana je ukrajinskou domácou podobou mena Xénia. Blízke sú mená Oxana, Polyxéna, rus. Ksenija, náreč. aj Aksiňja, ukr. Oxana

sviatok v cirkevnom kalendári: 24. január
sviatok mena v občianskom kalendári: Xénia, Oxana 2. jún

Podrobnosti o produkte:
Meninová ikona svätca - nebeského patróna. Veľký výber mien svätcov. Reprodukcie ikon sú štylizované, ručne dotvorené s čiastočným využitím akrylových farieb, akrylového gélu a maliarskeho laku. Drevený podklad je tónovaný a lakovaný, vyrobený z materiálu odolnému voči vlhkosti.
Rozmer 23 x 11 x 2 cm

O živote sv. Euzébie z Milasy jestvuje niekoľko zmienok. Sú však popretkávané legendárnymi prvkami, preto jej životopis nevieme presne zostaviť. Podľa všetkého sa narodila v Ríme v 5. storočí, bola presvedčenou kresťankou. Zvolila si panenstvo pre Krista, kvôli tomu vytrvalo odmietala ponuky na sobáš. Neskôr odišla do Milasy na juhovýchode Malej Ázie, kde spolu s ázijskými obyvateľmi žili aj Gréci, bolo tam niekoľko miest na grécky spôsob. Tam bola známa pod menom Xénia. Medzi ľuďmi sa rýchlo rozšírili chýry o zázrakoch, ktoré sa stali na jej príhovor. Existujú i viaceré záznamy o nej, avšak zakladajú sa na legendách. Jej mená Euzébia a Xénia pochádzajú z gréčtiny. Euzébia bolo meno, ktoré sa na kresťanskom Východe používalo menej, viac používané bolo meno Xénia.