sv. Zlata (Zlatica)

Veľkost cena
23 x 11 x 2 cm32,00 €
Sv. mučenica Zlata

význam mena: ž. z príd. mena zlatý, teda zlatá, pôv. významom blízke sú mená Aurélia, Aranka
Zlatica - ž. pôv. južnoslovan. meno z príd. mena zlatý, domácky Zlata, Zlatina, Zlatuša

sviatok v cirkevnom kalendári: 13. október
sviatok mena v občianskom kalendári: 28. február

Podrobnosti o produkte:
Meninová ikona svätca - nebeského patróna. Veľký výber mien svätcov. Reprodukcie ikon sú štylizované, ručne dotvorené s čiastočným využitím akrylových farieb, akrylového gélu a maliarskeho laku. Drevený podklad je tónovaný a lakovaný, vyrobený z materiálu odolnému voči vlhkosti.
Rozmer 23 x 11 x 2 cm

Svätá Zlata Meglenska, veľkomučenica (* rok narodenia neznámy - Slatina, 1795)- macedónska svätica a mučeníčka

Narodila sa v dedine Slatini na hranici Grécka a Macedónska chudobným vidieckym rodičom, ktorí mali ďalšie tri dcéry. Zlata bola pokorné a zbožné dievča. Keď Zlata raz išla po vodu, chytili ju Turci a odviezli ju do svojho domu. Keď sa jeden z nich ponúkol, že si ju vezme za svoju manželku, čo bolo spojené s odpadnutím od svojej kresťanskej viery, Zlata odpovedala, že sa nechce vzdať Krista a kresťanskej viery, aj keď ju umučia a rozsekajú na kúsky. Jej rodičia prišli a poradili jej, aby sa zriekala Krista z nutnosti (naoko, len kvôli záchrane života). Ona však odmietla a svojim rodičom povedala: "Keď mi vy radíte, aby som sa zriekla Krista, pravého Boha, nie ste viac moji rodičia ani moje sestry. Mám za Otca Pána Ježiša Krista a za matku Bohorodičku. A bratia a sestry sú pre mňa svätci a svätice."

Potom ju Turci hodili do žalára, kde bola tri mesiace. Bičovali ju každý deň. Nakoniec ju zavesili hore nohami a založili oheň, aby sa udusila dymom. Toto mučenie však prežila. Potom ju zavesili na strom, obesili a rozrezali na malé kúsky (v roku 1796). Kúsky jej pozostatkov vzali veriaci a poroznášali po svojich domoch ako požehnanie.